İktidarsızlık (erektil disfonksiyon), cinsel aktivite için yeterince uzun süre penis ereksiyonunun sağlanamaması veya sürdürülememesi olarak tanımlanır. Esas olarak 40 ila 70 yaş arasındaki erkekleri etkileyen bir hastalıktır. Günümüzde bir çok erkek bu sorundan muzdariptir ve hasta sayısının dünya genelinde 2025 yılına kadar 300 milyonu aşacağı tahmin edilmektedir. Bu durum için standart birinci aşama tedavi, Sildenafil ve Tadalafil gibi oral fosfodiesteraz tip 5 (PDE5) inhibitörleridir; bunlar, penis içindeki korpus kavernozumun gevşemesine ve sonuç olarak penis ereksiyonuna yol açan siklik Guanozin-3′, 5′- Monofosfat (cGMP) katabolizmasını engelleyerek çalışır.

Detaylı incelemelerinden sonra ikinci aşamada önerilen tanı yöntemi intrakavernozal (penis içine uygulama) uyarıcı (ereksiyon-sertleşme oluşturan) ilaç enjeksiyonlarıdır. Erektildisfonksiyonların daha ileri yöntemler ile araştırılması gereken olgularda, intrakavernozal enjeksiyonlar ile ereksiyon mekanizmasının hemodinamik olarak değerlendirilmesi ilk basamağı oluşturmaktadır. Papaverin, fentolamin, prostaglandin gibi maddeler erektildisfonksiyonun hem tanı ve değerlendirilmesinde, hem de tedavi amaçlı tek tek veya çeşitli kombinasyonlarla kullanılmaktadır.

Doktora Danışın

Bu aşamadaki uygulama uzman bir hekim (ürolog) denetiminde yapılmaktadır. Enjeksiyondan sonra gözleme süresi 10 ile 60 dakika arasında sürebilmektedir. İlaç enjekte etme işi enjeksiyonu penis kökünden yanlara doğru uygulama şeklindedir. 6 Saatten fazla süren erekte durumu penis dokusunda kalıcı hasarlara sebebiyet verebileceği için doz alım konusunda dikkatli olunmalıdır. Kişinin ilk doz alımı sırasında mutlaka doktor kontrolünde işlem yaptırılmalıdır.

Penis içine yapılan uygulama sonrası dakikalar içinde cinsel ilişkiyi sağlayabilecek sertlikte penis ereksiyonu sağlanmaktadır. Bazı durumlarda hasta kendi kendine ilacı hazırlayıp penise enjekte edemeyebilir. Örneğin hastanın bir elinin olmaması veya bir elini hiç kullanamaması vb sağlık sorunları olabilmektedir. Bazende hastalar kendi kendilerine bu işlemi yapamamaktadırlar. Böyle durumlarda hastanın eşine bu eğitim verilerek ilişki öncesi eşi veya partneri tarafından penis içi ilaç uygulaması yapılmaktadır.