Penis büyütme ameliyatı neden yapılır?

Penisin sertleşmesi ve bu sırada yeterli boyutta olması cinsel birleşme için gereklidir. Penisin sert ve yeterli boyutta olması cinsel ilişki sırasında spermlerin kadının üreme sistemine daha kolay ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Erkekler arasında ereksiyon esnasında penisinin büyüklüğü ile ilgili endişe duyanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Yapılan araştırmaların sonuçları göstermiştir ki penis boyutunun ideal olduğunu düşünen erkeklerin oranı ancak %45 civarındadır. Cerrahi tekniklerin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte penis uzatma ve penis kalınlığı artırma ameliyatlarında ciddi bir artış olmuştur.

Penis büyütme ameliyatı

Penis uzunluğu ne kadar olmalıdır?

Doğumda penis boyu ortalama 2 cm civarındayken ergenlik çağına doğru 6 cm uzunluğa ve ergenlikle birlikte yetişkinlerde ortalama 10 cm ve üzerine ulaşabilmektedir. Genellikle gevşek haldeki penis uzunluğu ortalama 8,6 cm ile 9,3 cm arasında olması yeterlidir. Sertleşme sonrası bir penisin ortalama uzunluğu ise 12,9-14,5 cm arasındadır. Yine sertleşmiş bir penisin ortalama çevresi 8,8-10 cm arasındadır.

Penis uzunluğunu etkileyen faktörler nelerdir?

Erkeklerde penis boyunu etkileyebilen birçok faktör bulunmaktadır.
Bunlar arasında;

 • Yaş,
 • Genetik geçiş,
 • Irk,
 • Coğrafi ve iklim koşulları,
 • Etnik köken gibi etkenler penis uzunluğunda rol oynayabilen etkenlerdir.

Penis kısalığı nedenleri nelerdir?

 • Penis kısalığı nedenleri arasında başlıcaları şu şekilde sayılabilir:
 • Hormonal düzensizlikler (Örneğin erkeklik hormone olan testosteronun yetersiz olması)
 • Penis Dokusunun Hasarlanması (Özellikle prostat ameliyatları sonrası)
 • Kromozomal Nedenler (Genetik geçişli hastalıklarda görülür)
 • Fazla Kilolu Olmak
 • Penisin Boyu Ölçümünün Yanlış Yapılması

Penis büyütme operasyonu neden yapılır?

Penis uzatma ve penis estetiği operasyonlarının temel amacı, penisin cinsel ilişki esnasında yeterli boyuta ulaşmasını sağlamaktır. Ek olarak penis kısalığı nedeniyle fiziksel olarak olumsuz etkilenen ve cinsel yönden kendilerini geliştirmek isteyen erkekler için bu işlem önemli bir anlam ifade etmektedir. Bu işlem alanında uzman ve deneyimli bir hekim tarafından uygulandığı zaman başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Penis büyütme operasyonu nasıl yapılır?

Penisin bir kısmı anatomik olarak dışarıdan görünmez ve vücudun içerisinde uzanır. İçerideki penisin bu görünmeyen kısmı pubik kemiğe ligament adı verilen bir doku ile bağlıdır. İşte bu ligamentin serbestleştirilmesi şeklinde yapılan ligamentolizis işlemi penis büyütme işleminin temelini oluşturan cerrahi prosedürdür. Bu işlem sonuçunda gizli olan penis kısmı dışarıdan görünür hale getirilerek penisin görünür kısmının artması amaçlanır. Diğer bir yöntem olarak ise özellikle kasık bölgesindeki yağ dokusu fazla olduğu kişilerde alt karın bölgesindeki fazla yağın alınması tercih edilebilmektedir. Penis büyütme ameliyatları genellikle 1-2 saat sürmektedir. Hastalar çoğunlukla 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmektedir. Ameliyatlar genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Penis büyütme operasyonu ne kadar etkilidir?

Özellikle hasta için uygun yöntem ve doğru teknikle yapılan penis büyütme ameliyatı sonrasında penis boyutunda 2-4 cm arasında artış olabilmektedir. Ameliyat sonrası dönem de tedavinin bir parçası olarak kabul edilebilir. Hekim tarafından verilen talimatlara uygun hareket edildiği takdirde elde edilecek sonuçlar daha başarılı olacaktır. Ameliyattan ortalama iki hafta sonra penis gerdirme egzersizlerine başlanabilir. Bu egzersiz özellikle ameliyat sonrası gözlenebilen penisin geri çekilmesini önlemede ve daha fazla uzunluk elde edebilmede önem arz etmektedir.

Penis kalınlaştırma yöntemleri nelerdir?

Penis büyütme denildiğinde sadece penisin boy olarak uzaması değil ayrıca kalınlaşması da kastedilebilir. Yine bazı erkekler penislerinin inceliğinden de şikayetçi olabilir. Bahsedilen bu durumlarda penis kalınlaştırma operasyonları işe yarayabilir. Penis kalınlaştırmada en sık uygulanan yöntemler arasında yağ enjeksiyonu ile penis kalınlaştırma sayılabilir. Penisin kalınlaşması için kişinin kendi vücudundan dolgu malzemesi alınarak direkt olarak penise enjekte edilmektedir. Bu sayede penisin kalınlaşması mümkün olmaktadır.