Penis protezi nedir?

Penisin vajinaya girmesini sağlayacak ve cinsel açıdan erkek ve kadının tatmin olacağı düzeyde sertleşemediği ya da oluşan sertliğin yeterli süre ve düzeyde devam ettirilemediği erkeklerde; sertleşme fonksiyonunun ideal seviyede gerçekleştirilebilmesi amacıyla yapılmış olan materyaldir.

Bir erkeğe ne zaman penis protezi takılmalıdır?

Erkek sertleşme sorunlarının tedavisinde ağız yoluyla uygulanan ilaçlar ilk seçenek olarak günümüzde karşımıza çıkmaktadır. Fakat bir grup hastada bu tedavi başarısız olmaktadır. Bu nedenle penis içi ilaç enjeksiyonları, vakum cihazları, penise şok dalga tedavisi (ESWT) diğer tedavi alternatifleri olarak sayılabilir. Sertleşme sorunu yaşayan ve yukarıda bahsedilen tedavi seçeneklerine cevap alınamayan ya da hasta tarafından tercih edilmeyen tedavilerin ardından, diğer bir tedavi seçeneği olan penis protez tedavisi gündeme gelebilir.

Penis protezi çeşitleri nelerdir?

Penis protezleri, bükülebilir (malleable) ve şişirilebilir (inflatable) olmak üzere 2 çeşittir. Bükülebilir penis protezler doğal sertleşme ve yumuşamayı taklit etmezler. Penis sürekli olarak sert durumdadır. Şişirilebilir penis protezleri, şişirilip söndürülebilen mekanizmaya sahip içi sıvı dolu olan iki ya da üç parçalı cihazlardır. Bükülebilir protezlerin sürekli sert olması doğallıktan uzak olabilir. Şişirilebilir protezlerin ise şişirilip indirilebilmesi onlara daha doğal bir fonksiyon özelliği kazandırır.

Penis protezi ameliyatı nasıl yapılır?

Bu ameliyat genel veya bölgesel (belden aşağı uyuşturma) anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat bölgesi operasyon öncesinde özel maddeler ile iyi temizlenmelidir, geniş etkili antibiyotikler uygulanmalıdır. Operasyon sonrası da 2-3 gün kadar antibiyotik kullanımına devam edilmelidir. Operasyon bölgesi (penis ve çevresi) ameliyattan önce tıraş edilmelidir. Hastanın operasyonu öncesi penis duyusu, orgazm yeteneği ve boşalma fonksiyonu normal ise protez yerleştirilmesi sonrasında da bu fonksiyonlar devam eder. Protez cinsel uyarıdan bağımsız olarak penisin sert (ereksiyon) hale geçmesini sağlar. Protez cerrahisinin amacı bu sertliği ve peniste yukarıya doğru açılanmayı sağlamaktır. Bunun dışında penis protezi yerleştirilmesi penis boyu ya da çapında bir artış sağlamaz veya kişinin cinsel isteğini direkt olarak etkilemez.

Penis protezi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar ve nelerdir?

Penis protezi yerleştirilmesi sonrası bir hafta süresince yara yerine su teması olmaması ve yara yerinin temiz tutulması, en az altı hafta boyunca cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir.