Vazektomi nedir ve nasıl uygulanır?

Vazektomi, cinsel ilişki esnasında testislerden penise sperm taşıyan tüplerin bağlanması işlemidir. Aile planlaması isteyen erkekler için uygun bir cerrahi yöntemdir. Operasyon sonrası erkekler herhangi bir ek doğum yöntemine gerek duymadan eşleriyle birlikte olabilirler.

Vazektomi işlemi genellikle lokal anestezi altında yapılır. Skrotum (haya) bölgesine yapılan küçük bir kesi ile tüpler bulunarak bağlanır, ardından kesilir. Kesi bölgesine kendiliğinden eriyebilir dikişler atılır, böylece dikiş aldırma zorunluluğu ortadan kalkar. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer. Vazektomi sonrası hastada birkaç gün sürebilen rahatsızlık hissi veya morarmalar görülebilir. Bu şikayetler birkaç gün içerisinde hızlıca düzelmektedir.

Vazektomi işleminin riskleri nedir ve başarısı nasıl anlaşılır?

Vazektomi işleminde genellikle bir problemle karşılaşılmaz. Karşılaşılan nadir problemler şunlardır; yara yeri enfeksiyonu, ameliyat bölgesinde morarma ve ağrıdır.

Vazektomiden sonraki birkaç hafta boyunca tüplerin içinde spermler hayatta kalabilirler. Bunlar vazektomi sonrası ilk birkaç hafta meninin içinde görülebilir. Meni testinin, işlem sonrası 12. haftada yapılması önerilir. Sperm görülmemesi durumunda korunmasız cinsel ilişkiye girilebileceği söylenir. Eğer test sonucunda sperm hücrelerine rastlanırsa bir ay sonra meni testinin tekrarı ve bu süre süresince hastanın ek bir korunma yöntemi kullanması önerilmelidir.

Vazektomi cinsel hayatı etkiler mi?

Testislerde üretilen seks hormonları (testosteron) işlem öncesi olduğu gibi kan dolaşımına geçtiği için vazektomi sonrası cinsel performans ürerinde herhangi bir olumsuz etkisi gözlenmemiştir.